Spotkanie osób konsekrowanych z młodzieżą

Spotkanie osób konsekrowanych z młodzieżą z diecezji elbląskiej.

W ramach roku życia konsekrowanego, ogłoszonego przez Papieża Franciszka, organizowane są w różnych diecezjach spotkania, które mają za cel pogłębienie rzeczywistości życia zakonnego w Kościele. Wyznaczane są również przez ordynariuszów miejsca, kościoły stacyjne, w których można uzyskać odpust zupełny na czas roku życia konsekrowanego. Takim przywilejem cieszył się Kościół Ojców Franciszkanów w Kadynach pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy.

13 czerwca na wzgórzu klasztornym miało miejsce spotkanie młodzieży z osobami konsekrowanymi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 11.00, która została odprawiona pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Styrny. Po niej odbyło się spotkanie (agape) w przyklasztornym ogrodzie.

Wybrane zdjęcia prezentujemy poniżej. Wszystkie zamieszczone na dole artykułu.

Spotkanie osób konsekrowanych 13.06.2015 r.


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!