Klasztor


Nasza wspólnota zakonna liczy 3 osoby: O. Gracjan, O. Ryszard i O. Idzi.

Spotkanie z okazji jubileuszu 25 rocznicy święceń Kapłańskich o. Ewarysta w 2015 r.

Zakon Braci Mniejszych w Kadynach ma charakter kontemplacyjno – czynny. Staramy się zatem te dwie rzeczywistości łączyć, a mianowicie modlitwę i pracę. Wymiar pracy obejmuje w naszej wspólnocie działania duszpasterskie i prace fizyczne. Klasztor jest usytuowany w szczególnym miejscu, z dala od głównej drogi pośrodku lasu, na uroczym wzniesieniu, zwanym „Górą Klasztorną”. Pomimo pozornej monotonii, nie narzekamy na brak zajęć. Przybywający do nas goście, uczestniczą w dniach skupienia bądź trzydniowych rekolekcjach. Więcej o Rekolekcjach. Ponadto obejmujemy opieką duszpasterską parafię kadyńską w ilości 600 dusz. Nasz klasztor przyciąga wiele młodych par, które pragną w tym miejscu zawrzeć sakramentalny związek małżeński. W pierwszą sobotę miesiąca, zgodnie z orędziem fatimskim, organizujemy nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi czyli Różaniec i Eucharystię zakończoną 15 min. medytacją nad jedną z tajemnic Różańca św. Następnie wszyscy uczestnicy zapraszani są na agapę do sali św. Franciszka. Więcej o Nabożeństwie. Od października 2021 r. odbywa się też doroczna Piesza Pielgrzymka Pokoju z Gdańska do naszego klasztoru. Pątnicy wędrują Pomorską Drogą św. Jakuba. Z reguły Pielgrzymka zakończona jest trzydniowym pobytem w Kadynach i okolicznościowymi rekolekcjami. Więcej o Pielgrzymce

Klasztor w Kadynach od strony ogrodu

Dziś cały nasz zakon szuka powrotu do korzeni by ożywić franciszkański charyzmat i odtworzyć klimat pierwszych wspólnot. Chodzi przede wszystkim o przemianę ludzkiego serca, które przepełnione ogniem Ducha Św, zapłonęło by gorliwością o wzrost zakonnych cnót. Niektórym to się udaje. Są bowiem wspólnoty braci żyjące wśród ubogich. Spotyka się również wspólnoty wędrowne, które podróżują z miejsca na miejsce, głosząc ewangelię i żyjąc wyłącznie z Bożej opatrzności. Jednakże klimat klasztornego wzgórza może przywoływać atmosferę powołanych jeszcze przez św. Franciszka pustelni, tzw. romitoriów. W takich wspólnotach był jasny podział ról na matkę i synów. Brat matka troszczył się o potrzeby doczesne dla braci. Był więc kimś kto miał większy kontakt ze światem. Zaś synowie żyli w jak największym odosobnieniu. Jednak po pewnym czasie następowała zmiana ról, synowie stawali się matkami. Gdy zakon przeżywał jakieś kryzysy wewnętrzne często wówczas powracano do idei romitoriów. Styl życia braci w tych miejscach, bardzo prosty i ubogi, polegający na modlitwie, pokucie i studium oraz pracy, odradzał niekiedy duchowo całe prowincje. Na razie nie ma u nas romitorium ale są plany aby powstało. Miejsce ku temu jest idealne.

Spotkanie osób konsekrowanych z młodzieżą z diecezji elbląskiej w 2015 r.

Pragniemy jednakże, aby nasz klasztor był otwarty dla każdego, kto chciałby po prostu zasmakować szczególnej ciszy, która przenika całe to wzgórze, by wyraźniej usłyszeć głos Boga. Obecnie jesteśmy w stanie przyjąć 25 osób na trzydniowe rekolekcje. Można również przyjechać na indywidualny dzień skupienia i medytacji ze Słowem Bożym. Niech zatem „Klasztorne Wzgórze” służy wszystkim, którzy otwarci są na nieustanne poszukiwanie Boga w ciszy i kontemplacji.




W latach 1992 - 2023 w klasztorze w Kadynach pracowali:

o.   Leszek Czyściecki – 1992 - 2003
o.   Atanazy Bronisław Augustyn, proboszcz i przełożony – 2003 - 2006
o.   Izydor Andrzej Schmitchen, ekonom i misjonarz – 2003 - 2006
br.  Sebastian Ryszard Baryluk, furtian, kościelny i kucharz – 2003 - 2004
o.   Dezyderiusz Kazimierz Głodowski, proboszcz – 2004 - 2009
o.   Jordan Roman Konkel, misjonarz i gwardian – 2006 - 2009
br.  Natanael Witkowski – 2006 - 2009
o.   Klaudiusz Warmuz, gwardian i proboszcz – 2009 - 2014
o.   Michał Błachowicz – 2009 - 2016
o.   Wincenty Dobrzykowski, ekonom i rekolekcjonista – 2009 - 2012
br.  Natanael Witkowski – 2012 - 2020
o.   Ewaryst Gręda, wikariusz, ekonom i proboszcz – 2012 - 2019
o.   Kalikst Piotr Salak, proboszcz – 2019 - 2022
o.   Tarsycjusz Sebastian Krasucki, stacjonariusz – 2021 - 2022
o.   Eliot Dariusz Marecki, stacjonariusz – 2022 - 2023
o.   Tarsycjusz Sebastian Krasucki, proboszcz, kustosz Sanktuarium – 2022 - 2023

Obecnie pracują:

o.   Gracjan Landowski, gwardian – 2014 -
o.   Ryszar Kozłowski, proboszcz, kustosz Sanktuarium – 2023 -
o.   Idzi Mrozek, stacjonariusz – 2023 -

800 lat zakonu

W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.



Modlitwa

Św. Franciszek znany jest jako człowiek najbardziej podobny do Chrystusa,
„pierwszy po jedynym”, brat uniwersalny, człowiek pokoju i pojednania,
Biedaczyna, miłośnik ubogich, trubadur stworzenia.

To prawda. Franciszek z Asyżu był jednak przede wszystkim mistykiem,
prawdziwym kontemplatorem,
zakochanym w Chrystusie ubogim i ukrzyżowanym.
Franciszek był nie tylko człowiekiem,

który się modlił, ale, jak mówi jego biograf Tomasz
z Celano, był „człowiekiem, który stał się modlitwą”.

Obecność Boga przemieniała go, aż uczynił go „innym Chrystusem” . . .

 


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!