Sakramenty św.

CHRZEST:

Aby ochrzcić dziecko należy zgłosić się do kancelarii co najmniej tydzień przed zamierzonym terminem chrztu. Chrzest dziecka zgłasza ojciec lub matka dziecka, którzy są naszymi parafinami. Jeśli rodzice są spoza naszej parafii, wymagane jest zezwolenie proboszcza parafii zamieszkania zgłaszającego chrzest.

Zabrać ze sobą należy:

  • - akt urodzenia dziecka z USC (kopia do archiwum parafii)
  • - dowód osobisty rodziców, (oraz potrzebne informacje wiek, adres zamieszkania i datę ślubu)
  • - dane rodziców chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres zamieszkania)

Chrzestnym może być osoba wierząca i praktykująca oraz przyjęła sakrament bierzmowana, a także w sumieniu zobowiązuje się do pomocy rodzicom w katolickim wychowaniu dziecka. Jeśli chrzestni nie mieszkają w naszej Parafii, winni przedłożyć zaświadczenie, iż mogą być chrzestnymi ze swojej parafii (na terenie której faktycznie zamieszkują).

Zarówno rodzice, jak i chrzestni powinni przystąpić do Sakramentu Pokuty, a podczas Mszy św. chrzcielnej do Komunii św.


MAŁŻEŃSTWO:

  1. Dokumenty potrzebne do spisania protokołu przedmałżeńskiego:
  • - dowody osobiste narzeczonych;
  • - świadectwo chrztu („do sakramentu małżeństwa”);
  • - świadectwo bierzmowania, gdy brak jest adnotacji na świadectwie chrztu;
  • - świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego;
  • - zezwolenie od proboszcza, jeżeli narzeczeni są z innej parafii.
  1. Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć małżeństwo konkordatowe zobowiązani są dostarczyć z USC zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (uwaga – ważność zaświadczenia 3 m-ce w których musi zawierać się data ślubu).

Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!