Piesza Pielgrzymka Pokoju



Honorowy Patronat nad Pieszą Pielgrzymką Pokoju objęli:


biskup m

niniejszym obejmuję honorowy patronat nad

Pieszą Pielgrzymką Pokoju Pomorską Drogą św. Jakuba

z Gdańska-Oliwy do Sanktuarium św. Antoniego w Kadynach

Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański

Więcej


biskup elblag m

Wyrażam zgodę na objęcie tego cyklicznego wydarzenia

honorowym patronatem Biskupa Elbląskiego,

w granicach diecezji elbląskiej

 Jacek Jezierski Biskup Elbląski

Więcej


Bractwo Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku

Bractwo Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku

z radością potwierdza objęcie patronatem honorowym

Pieszej Pielgrzymki Pokoju Pomorską Droga św. Jakuba

 


Odbyło się już pięć Pielgrzymek:


Artykuły dotyczące poprzednich pielgrzymek znajdują się w Archiwum Pielgrzymki

Pielgrzymka Pokoju - Archiwum pielgrzymki


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!