Sanktuarium
Św. Antoniego
w Kadynach
Dom Zakonny w Kadynach
PROWINCJI ŚW FRANCISZKA Z ASYŻU ZAKONU BRACI MNIEJSZYCH - FRANCISZKANÓW W POLSCE
U nas znajdziesz pokój i dobro.
Mając na względzie to, iż już od XVII wieku rozwijał się w przyklasztornym kościele ojców bernardynów w Kadynach kult św. Antoniego oraz biorąc pod uwagę racje natury historycznej, pastoralnej oraz stanowisko poznańskiego Prowincjała Franciszkanów, dnia 8 lipca 2021 r. Biskup Elbląski Jacek Jezierski ustanowił Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.
Cześć dla św. Antoniego z Padwy winna opierać się na prawdzie historycznej oraz uwzględniać doświadczenie Jego opieki, odczytywane we wspólnocie Kościoła.
Ustanowione sanktuarium ma charakter diecezjalny i nosi nazwę:
"Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Kadynach"
Dekret w sprawie ustanowienia sanktuarium
Zapraszamy do Naszego Sanktuarium wszystkie stany, turystów oraz pielgrzymów, życząc radosnego trwania
oraz przeżywania obecności chwały Bożej pośród Nas.
Kłaniamy się przed Tobą, Święty Antoni, wielki nasz Patronie. Prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą.
Nie odrzucaj naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki Twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej.
Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi.
Święty Antoni, powierzamy Ci dzisiaj wszystkie nasze troski, pokusy i niepokoje. Postanawiamy Cię czcić, naśladując przykład Twego świętego życia. Przybądź nam na pomoc, gdy musimy stanąć twarzą w twarz z trudnościami i rozczarowaniami. Niech Twoje modlitwy i Twe wstawiennictwo wyjednają nam łaskę u Boga.
Święty Antoni znany jest jako patron ubogich i rzeczy znalezionych. Warto jest prosić go o wstawiennictwo każdego dnia a w szczególności kiedy szukamy zguby.
Święty Antoni był pokornym franciszkaninem, który oddał swoje życie na służbę ludziom i Bogu. Szczególnie pociągało go ubóstwo, opiekował się ubogimi i chorymi.
Msze św. w naszym Sanktuarium
Msze św. w formie nadzwyczajnej - Rytu Rzymskiego (trydenckie) w naszym Sanktuarium
Patron Sanktuarium
Św. Antoni z Padwy, a właściwie Ferdynand Bulonne, urodził się w Lizbonie w 1195 roku. Św. Antoni pochodził z bogatej rodziny. Przed ukończeniem 20 roku życia wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.
Św. Antoni został ogłoszony świętym 352 dni po swojej śmierci. Komisja papieska stwierdziła w tym czasie 17 uzdrowień i 2 przypadki wskrzeszenia umarłych.
Święty Antoni znany jest jako patron ubogich i rzeczy znalezionych. Warto jest prosić go o wstawiennictwo każdego dnia a w szczególności kiedy szukamy zguby.
Sanktuarium
W Kościele katolickim sanktuarium stanowi przestrzeń uznaną za miejsce święte, w której w sposób szczególny Bóg udziela swojej Łaski. Zazwyczaj sanktuarium to kościół lub jego część. W Kościele katolickim istnieją sanktuaria erygowane, tzn. takie, których istnienie usankcjonowała kompetentna władza kościelna oraz takie, które nie posiadają takiego statusu (np. parafialne, lokalne, regionalne).
Erygowane sanktuarium katolickie musi posiadać własnego rektora lub innego przełożonego, którego zadaniem jest troska o pielgrzymów, zapewnienie im swobodnego dostępu do form kultu w formie liturgicznej (sakramentów), jak też do praktykowania pobożności ludowej. Do przełożonego sanktuarium należy również gromadzenie i strzeżenie dokumentacji sanktuarium oraz wotów.
Kodeks Prawa Kanonicznego dzieli sanktuaria erygowane ze względu na władzę, która je ustanowiła:
- diecezjalne (erygowane przez biskupa diecezjalnego)
- narodowe (przez Konferencję Episkopatu)
- międzynarodowe (przez Stolicę Apostolską).
Współczesna katolicka teologia moralna stosuje powszechnie definicję sumienia określoną przez Sobór watykański II, w której ma zastosowanie metaforyczne odwołanie do sanktuarium:
Sumienie jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem.
CO NOWEGO NA STRONIE:
Aktualności
Stanowisko Rady Stałej KEP
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich
Więcej…Wydarzenia
Rekolekcje nadziei w ciszy w łączności z Fatimą i Rzymem
W związku z zapowiedzią dokonania, przez Papieża Franciszka w Rzymie aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, Odbyły się 3 dniowe rekolekcje nadziei w ciszy na klasztornym wzgórzu Ojców Franciszkanów w Kadynach.
Więcej…Ogłoszenia parafialne
Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.
1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności. 2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański. 3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. |
Nasze otoczenie
Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.
Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.
|