Św. Antoni z Padwy, a właściwie Ferdynand Bulonne, urodził się w Lizbonie w 1195 roku. Św. Antoni pochodził z bogatej rodziny. Przed ukończeniem 20 roku życia wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.
Rok później opuścił swój zakon i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Bardzo pragnął wyjechać do Maroka. To pragnienie było spowodowane niezwykłym spotkaniem, które miało miejsce kilka lat wcześniej. Św. Antoni spotkał kilku misjonarzy, którzy zrobili na nim ogromne wrażenie. Tak jak i oni, św. Antoni chciał głosić Ewangelię, a nawet oddać za nią życie. W zakonie franciszkańskim przyjął imię Antoni.
Św. Antoni miał niezwykły dar przemawiania, jego kazania gromadziły wielu ludzi. Ten niezwykły święty, wyruszył w końcu do Afryki, aby tam nauczać muzułmanów. Do podjęcia tak radykalnej decyzji przyczyniła się historia dwóch franciszkanów, którzy pojechali na misje do Afryki, gdzie nauczali muzułmanów. Antoni, chciał pójść śladami swoich współbraci i wyruszył na misje do Maroka, gdzie głosił ewangelię muzułmanom. Antoni musiał zrezygnować z misji i wrócić do Padwy, kiedy płynął przez morze Śródziemne jego statek rozbił się na Sycylii.
Święty Antoni na Sycylii i w Asyżu we Włoszech
Antoni wraz z innymi rozbitkami znalazł się na brzegu Sycylii. Wraz z nim był Włoski matematyk Leonardo Fibonacci, który to odkrył niesamowity ciąg arytmetyczny. Zastosowanie tego ciągu obserwujemy w wielu dziedzinach naszego życia.
Będąc na Sycylii postanowił wyruszyć do Asyżu, gdzie odbywała się Kapituła generalna Franciszkanów, której przewodził ich założyciel Święty Franciszek. Antoni spotkał się z Franciszkiem i przez pewien czas posługiwał w Asyżu. Kiedy Antoni przyjechał do Asyżu w mieście panowała straszna bieda, Lichwiarze dawali pożyczki ludziom, których oni nie mogli spłacić. Zabierano ludziom ich domy i to na co pracowali całe życie. Większość miasta była pod uciskiem Lichwiarzy, którzy ziali żądzą pieniądza i pomnażaniem swojego Bogactwa. Antoni jako biedny zakonnik nie bał się Lichwiarzy bo i tak niczego nie miał poza swoim habitem zakonnym. Przeciwstawił się im i podczas jednego z procesów sądowych oskarżył ich o prześladowanie ludzi. Dzięki Św. Antoniemu Asyż uwolnił się spod rąk Lichwiarzy.
Śmierć Św. Antoniego
Pracował On również dla ówczesnego papieża Grzegorza IX, pisał dla Niego kazania w określone święta , później pisał On również kazania niedzielne. W 1230 r. został zwolniony z tego obowiązku. Św Antoni nauczał również na uniwersytetach: Montpellier i Tuluzie. W ostatnich swoich latach, św Antoni zamieszkał w klasztorze Świętej Marii w Padwie, gdzie zmarł mając 36 lat.
Katedra św. Piotra w Montpellier gdzie studiował Św. Antoni
Św. Antoni został ogłoszony świętym 352 dni po swojej śmierci. Był to najszybszy proces kanonizacyjny w historii.
Komisja papieska stwierdziła w tym czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 uzdrowień niewidomych, 3 uzdrowienia osób niesłyszących, 2 uzdrowienia osób niemych i 2 przypadki wskrzeszenia umarłych ...Cuda jakich dokonał... Czytaj dalej
Jego wspomnienie obchodzone jest w dniu jego śmierci czyli 13 czerwca. Najbardziej hucznie obchodzone jest ono w Lizbonie. Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych.
Święty Antoni Padewski to jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła i najbardziej interesowny, bo podobno szybciej spełnia prośby, jeżeli obieca mu się kilku groszy na rzecz biednych.
Patronat Św. Antoniego z Padwy
Św. Antoni z Padwy jest patronem rzeczy i ludzi zagubionych. Została przygotowana specjalna modlitwa, w której prosimy Św. Antoniego aby pomógł nam w znalezieniu naszej zguby. Jest także patronem ubogich, podróżnych.
źródło: