Dekret w sprawie ustanowienia sanktuarium

bp JACEK JEZIERSKI - BISKUP ELBLĄSKI

Elbląg, dnia 08 lipca 2021 roku
No 609 / BE /2021

DEKRET

w sprawie ustanowienia sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Kadynach

  1. W Rzeczypospolitej, w XVII i XVIII wieku, rozwijał się w kościele przyklasztornym bernardynów w Kadynach kult św. Antoniego z Padwy.
  2. Dnia 6 kwietnia 1826 roku władze pruskie zamknęły i przejęły kościół. Kult religijny zanikł.
  3. Od dnia 21 września 1992 roku istnieje w Kadynach parafia rzymskokatolicka, ustanowiona przez bp. Andrzeja Śliwińskiego. Troskę o kościół i duszpasterstwo powierzono prowincji poznańskiej zakonu Ojców Franciszkanów.
  4. Minister prowincjalny, o. Bernard Jarosław Marciniak OFM, w dniu 28 czerwca 2021 roku prosił o ustanowienie sanktuarium św. Antoniego w Kadynach.

Biorę pod uwagę racje natury historycznej, pastoralnej oraz stanowisko poznańskiego Prowincjała Franciszkanów. Mam na względzie także napływ wiernych oraz zainteresowanie klasztorem turystów.

Zgodnie z kan. 1230 KPK - niniejszym dekretem w kościele parafialnym przy klasztorze w Kadynach, na Wysoczyźnie Elbląskiej, dekanat Tolkmicko, ustanawiam

SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO.

Potwierdzam też, że kult św. Antoniego w Kadynach pielęgnowany w I Rzeczypospolitej, wówczas w diecezji warmińskiej, był duchowym dobrem.

Cześć dla św. Antoniego z Padwy winna opierać się na prawdzie historycznej oraz uwzględniać doświadczenie Jego opieki, odczytywane we wspólnocie Kościoła.

Ustalam, że sanktuarium posiada charakter diecezjalny i nosi nazwę

"Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Kadynach"

Rektorem sanktuarium będzie proboszcz parafii w Kadynach.

Miejscowego proboszcza proszę o kontakt z kurią dla wypracowania statutu sanktuarium.

Dekret wchodzi w życie z dniem podpisania.

pieczeć
+Jacek Jezierski
BISKUP ELBLĄSKI

ks. Andrzej Piotrowski
NOTARIUSZ KURII


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!